FOLA Forældrenes Landsorganisation kvitterer for Socialdemokratiets nye udspil på folkeskoleområdet, som rummer flere konkrete greb, der kan give børn en bedre overgang fra børnehave til skole.
FOLA peger særligt på, at udspillet adresserer en kendt kommunal spareøvelse, når børn rykkes tidligt i forårs SFO. FOLA har længe arbejdet for at få stoppet praksissen med at starte børn allerede 1. februar, og derfor er der grund til at sige tak for et udspil, der lægger op til en mere ansvarlig og børnevenlig skolestart.
Forperson Signe Nielsen udtaler: ”Det har længe været ren økonomi, som har været styrende for børns tidlige start i SFO fremfor et syn på børnenes trivsel og udvikling”
Det er positivt, at pengene nu følger barnet frem til skolestart, så kommunerne ikke får et økonomisk incitament til at flytte børn tidligt ud af børnehaven. Det kan være med til at sikre en mere fair finansiering i overgangsperioden og mindske risikoen for, at økonomi kommer til at styre timingen for børns skift.
FOLA ser også positivt på ambitionen om færre elever i klasserne i indskolingen. Mindre klasser giver bedre muligheder for nærvær, relationer og støtte i de første skoleår, hvor børn skal finde sig til rette i nye rammer.
Samtidig hæfter FOLA sig ved, at udspillet rummer et markant andet syn på forældre end det, som tidligere har været fremme i debatten. Når børnehaveklassepædagogen skal have tid til forældresamarbejdet, og når det signaleres, at der skal være plads til mødet med forældrene i hverdagen, er det et vigtigt skridt i retning af et mere tillidsfuldt og samarbejdende skole hjem partnerskab.
Men der er et men. SFO og klub bliver desværre glemt igen. Børn har også et liv uden for skolen, og mange børns vigtigste fællesskaber, pauser og relationer ligger i fritidsdelen. Hvis man vil styrke trivsel, fællesskab og sammenhæng i børns hverdag, skal SFO og klub tænkes med fra start og ikke stå tilbage som et område uden tydelige ambitioner og ressourcer.
”Det er vildt, at vi igen skal se SFO og klub blive glemt, når børnene har fri fra skole, så går de så ud til en dårligere normering, nok nærmere 1 voksen til 43 børn. Så husk at børns liv også er udenfor skolen” udtaler Signe Nielsen.
Med disse ord opfordrer FOLA derfor til, at det videre arbejde med udspillet også kommer til at omfatte en klar styrkelse af SFO og klub, så hele barnets dag hænger sammen fra undervisning til fritid.
Kontakt
Signe Nielsen, forperson, FOLA Forældrenes Landsorganisation
Tlf. 4012 9809
Mail